Krótka historia e-mail

Szacuje się, że pracownik biurowy otrzymuje średnio 120 maili dziennie. Połowa z nich to spam. Nadmierne sprawdzanie maili kosztuje nas 21 minut dziennie a średnio pocztę sprawdzamy co 37 minut (lub 15 razy dziennie). Trudno wyobrazić sobie jednak prowadzenie biznesu bez poczty e-mail, która oprócz skrzynki na wiadomości jest teraz kalendarzem czy dyskiem wirtualnym.

Pierwszy e-mail na świecie

W 1971 roku programista Raymont Tomlinson z Cambridge, Massachusetts wysyła pierwszy e-mail na świecie. Osoba do której pisze jest wyjątkowa – bo jest nim on sam. Nieświadomy działania wysyła go do siebie. Od początku dba o prywatność w tej formie komunikacji. Do dziś nie jest znana treść tej wiadomości ale wydarzenie ma charakter kluczowy dla przyszłych pokoleń – narodził się bowiem nowy kanał komunikacji między ludźmi.

Pierwszy e-mail w Polsce

Pierwsza udokumentowana historia “polskiego maila” pochodzi z 17 lipca 1990 roku. Autorem pierwszej wiadomości był Tadeusz Węgrzynowski, który przesłał maila z Kopenhagi do Andrzeja Smerczyńskiego z Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego treść to:

Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW

Odpowiedź nadeszła błyskawicznie:

Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej

Jednak oficjalnie pierwszy e-mail na adres poczty eletronicznej (wcześniej komunikowano się z serwerem PLEARN w CIUW) wysłany został 20 listopada 1990 roku. Jego autorzy to Grzegorz Polok i Paweł Jałocha. E-mail został wysłany na adres user%[email protected]

Masz problemy ze spamem? Skorzystaj ze skrzynki Google Suite (Workspace) w domenie Twojej firmy. Skontaktuj się: [email protected]

Przepraszam, czy mogę na słówko?

Staramy się dostarczać jak najlepszy content i zależy nam aby informować Cię o kolejnych ciekawych materiałach. Polub nasz fanpage @adrstudiopl aby być na bieżąco z aktualnymi trendami: