Gutenberg – nowy edytor w WordPress

WordPress w wersji 5.0 jest już dostępny. Oprócz gruntownej zmiany w kodzie tego najpopularniejszego systemu blogowego pojawiła się nowość – edytor Gutenberg. Nie każdego jednak ta zmiana może zadowolić. Większość osób wiele lat przyzwyczajona była do standardowego edytora treści WordPress. Teraz zmiana jest bardzo odczuwalna.

Twórcy WordPress postawili na użyteczność. Gutenberg jest czymś w rodzaju buildera strony www oraz edytorem treści w jednym. Do dyspozycji dochodzą nam nowe moduły takie jak paragrafy, nagłówki, galerie, video, kod czy buttony. Dzięki nowemu edytorowi w łatwy sposób i na podglądzie możemy modyfikować nasze strony www. Twórcy zapewniają, że początkowa wersja będzie rozbudowywana w kolejnych wersjach. Jak stwierdził na twitterze Adrian Zumbrunnen (ekspert do spraw użyteczności w Google) nowy edytor na nowo tchnie życie w Twojego bloga. Edytor napisany jest w nowej technologii, która umożliwia sprawne dobieranie modułów metodą „przeciągnij i upuść”.

To początkowe moduły w nowym edytorze

Komentarze użytkowników są różne choć większość stanowią osoby, którym nowy edytor nie przypadł do gustu. Jednak społeczność WordPressa już znalazła rozwiązanie problemu aby móc korzystać w dalszym ciągu ze starego edytora przez specjalne wtyczki. Bądźmy cierpliwi, uczmy się nowych rozwiązań i czekajmy czym jeszcze zaskoczą nas autorzy WP.

Aby korzystać z nowego rozwiązania trzeba posiadać wersję swojej strony oznaczoną numerem 5. Naszym klientom oferujemy zarówno aktualizację jak i szkolenia z nowego edytora treści.